Wiele produktów spożywczych wykazuje tendencję do utraty składników odżywczych po ugotowaniu. Jednakże w poniższych warzywach ciemnozielonych wspaniałą rzeczą jest to, że można je łatwo znaleźć w sklepie spożywczym i że świetnie smakują bez gotowania lub po lekkim gotowaniu. Dzięki temu nadal zawierają w sobie wiele nienaruszonych składników odżywczych.
Brokuły
Brokuły to dobre warzywo dla dzieci, ponieważ wygląda jak małe drzewo, więc brzdące mogą udawać, że są gigantami.
Jedna szklanka brokułów zawiera tyle witaminy C, co jedna mała pomarańcza. Są także doskonałym źródłem błonnika rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego oraz bogatym źródłem składników odżywczych, jakie warto dodawać do naszej diety. Badania wykazały, że indol-3-karbinol – znajdujący się w fitoskładnikach brokułów – dezaktywuje metabolit, który może stać się rakotwórczy.
Ponadto, brokuły pomagają również odbudować skórę uszkodzoną przez słońce, zmniejszają ryzyko chorób serca i wzmacniają układ odpornościowy. A do tego promują zdrowy wzrost kości ze względu na ogromne ilości wapnia.
Jarmuż
Jarmuż to lekko gorzka zieleń liściasta z dużą ilością kwasu foliowego i potasu. Kwas foliowy jest doskonałym dodatkiem do diety, szczególnie jeśli cierpimy z powodu słabych włosów, skóry i paznokci. Z kolei potas pomaga w promowaniu rozpadu kwasu mlekowego w mięśniach po treningu i jest świetny w zapobieganiu bólom mięśni w procesie regeneracji.
Boćwina
Boćwina jest podobna do szpinaku, ale z nieco bardziej ziemistym odcieniem. Bogata w witaminy C i K oraz wapń jest doskonałym dodatkiem do sałatek.
Witamina K pomaga promować zdrowe funkcjonowanie oczu i mózgu. Dlatego, gdy następnym razem będziemy spędzać godziny przed ekranem komputera albo uczyć się do ważnego egzaminu, warto spróbować botwinki szwajcarskiej. Dzięki temu nasz umysł się uspokoi, wiedząc, że mózg otrzymuje potrzebne składniki odżywcze.
Szpinak
Szpinak to zielona maszyna naładowana przeciwutleniaczami. Jest bogata nie tylko w smak, ale i witaminy A i C oraz żelazo.
Szpinak zawiera ważne witaminy i minerały, które wspierają zdrowe funkcjonowanie mózgu, a także wzmacniają kości i mięśnie. W związku z tym, podczas spożywania sałatki warto dorzucić do niej liście szpinaku, aby uzyskać odrobinę różnorodności i dużą eksplozję smaku.
Szpinak można również dodawać do potraw, takich jak jajecznica, kanapki albo sosy do makaronów.
Sałata
Sałata jest pewnie ostatnią rzeczą, jaka przychodzi nam do głowy, gdy wyobrażamy sobie warzywa ciemnozielone. Faktem jest, że wiele jaśniejszych odcieni sałaty, takich jak sałata lodowa, jest dość ubogich w wartość odżywczą. Dlatego warto celować w te ciemniejsze rodzaje – im ciemniejszy kolor, tym lepsza zawartość kwasu foliowego, który zapobiega chorobom serca.
Dobrym przykładem jest sałata rzymska. Pomimo tego, że ta wspaniała roślinka składa się głównie z wody, jest też pełna przeciwutleniaczy i błonnika. A do tego często wykorzystywana jest w dietach ze względu na swoją niską kaloryczność. Natomiast znajdujący się w sałacie rzymskiej magnez cudownie rewitalizuje tkankę mięśniową, mózg i nerwy.
Co więcej, w sałacie rzymskiej występuje też sok z chlorofilem – bardzo pomocny w utrzymaniu prawidłowego koloru włosów. Jakby tego było mało, bogata jest także w żelazo, które pomaga w tworzeniu czerwonych krwinek. A do tego może pomóc w leczeniu bezsenności, niestrawności, zapalenia okrężnicy, zaparć, dny moczanowej, stresu i wielu innych chorób.
Ciemnozielone warzywa liściaste są niezbędne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Z tego względu powinniśmy dopilnować, aby zasilały naszą dzienną dietę.